Jak urządzić mieszkanie dla alergika

 

Alergia na kurz i roztocza to jedna z najczęstszych dolegliwości górnych dróg oddechowych. Objawia się katarem i napadami kaszlu, łzawieniem, a w szczególnie ciężkich przypadkach – dusznościami i świszczącym oddechem przypominającym atak astmy. Jeśli więc ciebie albo któregoś z domowników gnębi coś, co wygląda jak chroniczne przeziębienie, każdy poranek witacie zmęczeni, a podczas sprzątania dostajecie ataku kichania, to czas złożyć wizytę alergologowi.

Gdy diagnoza się potwierdzi…

Alergicy nie mają łatwego życia, bo roztocza są nieodłącznymi towarzyszami człowieka i są z nami wszędzie. Ale co to właściwie są roztocza? To niewidoczne gołym okiem pasożyty żywiące się ludzkim naskórkiem. Alergię powodują tak naprawdę nie one, a ich odchody. Ponieważ nie ma jeszcze skutecznego lekarstwa na alergię, przygotowanie mieszkania dla alergika polega na tym, żeby zredukować do minimum ilość znajdującego się w jego otoczeniu kurzu. Jest to długotrwały proces, ale dzięki naszym wskazówkom będziesz wiedzieć, od czego zacząć i jak stopniowo wprowadzać zmiany:

  • Zacznij od sypialni, ponieważ to właśnie w łóżku i w pościeli znajduje się najwięcej tych dokuczliwych żyjątek. To stąd bierze się poranny kaszel i poczucie niewyspania. Warto zamienić kołdrę z wypełnieniem naturalnym na kołdrę antyroztoczową z bawełnianym pokryciem. Posiada ona właściwości uniemożliwiające namnażanie się roztoczy, a dodatkowo można ją prać w pralce.
  • Ogranicz w mieszkaniu ilość rzeczy, w których gromadzi się trudny do usunięcia kurz. Należą do nich zwłaszcza tkaniny takie jak dywany, koce czy obicia mebli z materiału. Firanki i zasłony zastąp roletami i żaluzjami, które są łatwiejsze do utrzymania w czystości.
  • Zła wiadomość dla bibliofilów – książki są istnym siedliskiem kurzu. Jeśli więc posiadasz duży i cenny księgozbiór, z którym za nic nie chcesz się rozstać, rozważ zmianę sposobu przechowywania książek. Możesz na przykład umieścić je w mniej uczęszczanym pokoju, albo zamienić otwarte półki i regały na zamykane witryny. Duży wybór tego rodzaju mebli ma sieć Salonów Agata. Tutaj znajdziesz bardzo atrakcyjne zniżki.

Równie duży wpływ na samopoczucie alergika ma codzienna pielęgnacja domu.

  • Regularnie zmieniaj bieliznę pościelową. Najlepsze efekty daje pranie jej w temperaturze powyżej 60 stopni i suszenie na słońcu, ponieważ roztocza giną pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Podczas sprzątania odkurzaj też materac.
  • Sprzątaj na mokro – usuwanie kurzu na sucho powoduje tylko, że jego cząsteczki zaczynają krążyć w powietrzu, jeszcze bardziej podrażniając drogi oddechowe. Unikaj zamiatania podłogi na rzecz odkurzania (o odkurzaczach w następnym punkcie). Rolety można przed czyszczeniem spryskać płynem antystatycznym, a następnie przetrzeć specjalną szczoteczką.
  • Unikaj nadmiernego wysuszenia powietrza w mieszkaniu. To ważne zwłaszcza w sezonie grzewczym, który jest dla alergików wyjątkowo uciążliwy. Możesz powiesić na kaloryferach pojemniki z wodą albo zainstalować w pomieszczeniu nawilżacz powietrza, którego można używać przez cały rok.

Na zakończenie dwie podpowiedzi, jak możesz poprawić jakość powietrza w mieszkaniu:

  • Używaj do sprzątania specjalnych odkurzaczy. Zaopatrzone są w wysokiej jakości filtry HEPA, które ograniczają emisję kurzu. Pamiętaj o tym, że aby taki model był skuteczny, jego filtr powinien być wymieniany przynajmniej jeden raz w roku. Równie dobrą metodą w walce z kurzem może się też okazać odkurzacz z filtrem wodnym. Sprzęt tej klasy jest zwykle droższy od standardowego, ale ten wydatek naprawdę się opłaci. Aby nieco zaoszczędzić, poszukaj promocji i sezonowych obniżek cen.
  • Jeśli alergia bardzo daje ci się we znaki, zastanów się nad zakupem oczyszczacza powietrza. To urządzenie przeznaczone jest do filtrowania powietrza i jest nie tylko bardzo skuteczne w walce roztoczami, ale także usuwa z pomieszczeń przykre zapachy. Przy zakupie zwracaj uwagę na parametry: oczyszczacze mają zazwyczaj ograniczony zasięg działania, dlatego ustaw go albo na otwartej przestrzeni, gdzie jest dobra cyrkulacja, albo w pomieszczeniu, w którym alergik najczęściej przebywa. Jeśli plan mieszkania nie pozwala na instalację urządzenia stacjonarnego, można kupić wersję przenośną i przełączać ją na przykład pomiędzy sypialnią a pokojem dziennym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *