Wnętrzarskie trendy na 2018 rok – część trzecia

Sztuka efektownego detalu

To już ostatnia część prezentacji trendów na ten rok. Po najgorętszych stylizacjach i wyrazistych akcentach przyszedł czas na pojedyncze elementy wystroju, którymi bez większego wysiłku odświeżysz swoją sypialnię, pokój gościnny albo łazienkę.

Rośliny doniczkowe

Trend na wnętrza w tropikalnym stylu, który opisywaliśmy w pierwszym poście z tej serii, nie wziął się znikąd. To tylko naturalny rozwój mody na zieleń w mieście, która pojawiła się w 2013 roku i od tej pory zdobywa coraz więcej sympatyków na całym świecie. Dżungla w mieście to międzynarodowy blogerski projekt wnętrzarsko–lifestylowy promujący ideę życia z roślinami i wszystko, co z tym związane. Wbrew temu, co sugeruje nazwa nie chodzi tu wyłącznie o uprawę roślin tropikalnych – to miejsce dla kolekcjonerów, którzy chcą się pochwalić swoimi zbiorami albo dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zielenią w domu. Społeczność Urban Jungle Bloggers nie tylko zaraża pasją do hodowli domowych roślin, ale także dzieli się solidną wiedzą na temat właściwego doboru i pielęgnacji poszczególnych gatunków i podpowiedziami jak je efektownie aranżować w mieszkaniu. To przede wszystkim dzięki jej aktywności w mediach społecznościowych coraz więcej mówi się o modzie na poszczególne gatunki roślin (ostatnią nowinką jest na przykład monstera), a Pinterest zapełnił się efektownymi zdjęciami wnętrz pełnych wybujałej zieleni, pomysłowych kwietników czy nowatorskich metod uprawy. Coraz więcej osób łyka bakcyla i bierze udział w projekcie, zamieniając swoje mieszkania w prawdziwe oazy zieleni.

Ciemne drewno

W dobie wszechobecnego plastiku i laminatu nawet najtańsze drewniane meble wydają się synonimem wyrafinowanego gustu i życia w harmonii z naturą. Po szafach, półkach i stołach z jasnego i bielonego drewna nadchodzi moda na ciemniejsze odcienie, a wraz z nimi – na radykalną zmianę atmosfery. Podczas gdy jasne drewno ma w sobie coś lekkiego i radosnego, kojarzącego się z nieustającymi wakacjami, drewniane meble czy podłoga w ciemnym odcieniu z marszu nadają wnętrzu powagi i nieco staroświeckiej elegancji. Skąd taki trend w naszej mobilnej i rozbawionej współczesności? Być może to tylko reakcja na skandynawskie wpływy panujące od długiego czasu w designie, a być może po prostu kolejna fala fascynatów ekologii osiąga wiek średni i pragnie dać wyraz stabilizacji i zwiększonemu statusowi materialnemu. Co jest modne? Na szczęście nie tylko kosztowny lity orzech, heban i mahoń. Powodzeniem cieszą się również meble z tańszych gatunków drewna przyciemnianego bejcą albo pokrytego intarsjami czy fornirem. Oprócz ciemnej barwy najmodniejsze w tym roku meble mają obłe kształty i zaokrąglone kanty. Coraz częściej spotykamy też meble zrobione z połączenia drewna z innymi materiałami, takimi jak marmur, szkło czy żywica.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *